Odpady przeterminowanej żywności – jak się ich pozbywać?  ordo 13 kwietnia 2022

Odpady przeterminowanej żywności – jak się ich pozbywać? 

Najprostszym sposobem, co tu kryć, aby pozbyć się przeterminowanej żywności jest pilnowanie terminów przydatności. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem ekologicznym jak i wspierające rodzinny budżet. Powinniśmy pamiętać, aby zagospodarowywać całe jedzenie, które mamy w zapasie zanim skończy mu się termin przydatności do spożycia. Aby łatwiej nam było kontrolować daty, możemy przygotować coś w rodzaju rozpiski, na podstawie której będziemy mogli znaleźć w zapasach to jedzenie, które wkrótce się przeterminuje.

Dla ułatwienia, możemy oznaczyć markerem datę przydatności do spożycia na każdym opakowaniu. To spowoduje, że szukając potem konkretnej puszki w spiżarni łatwiej nam będzie odnaleźć tą z najkrótszą datą ważności. Możemy również ustawić produkty na półce tak, aby te dopiero co kupione znajdowały się z tyłu, a na z przodu — te najstarsze, które należy spożyć w najpierw.

Z drugiej strony, nie bójmy się przeterminowanej żywności. Spróbujmy zmienić sposób postrzegania terminów ważności. To jedzenie, które przechowujemy dłużej, zazwyczaj będzie zdatne do spożycia długo po upływie daty określonej na opakowaniu.
Wędliny w hermetycznie zamkniętym opakowaniu będą się psuć powoli. W szczególności w przypadku, gdy są konserwowane. Nie jest to zależne od użytego konserwantu, taki sam efekt daje t sól, czy np. rodzaju benzoesanu sodu, sorbinianu potasu.

Możemy w miarę spokojnie założyć, że przetwory z 4 letnim terminem przydatności na puszce, przez następne 2 lata będą nadal zdatne do jedzenia. Biorąc pod uwagę założenie, że puszka nie spęczniała, nie ma żadnych dziur lub nie jest rozszczelniona przez rdzę.
Z drugiej strony pamiętajmy, że takie jedzenie może nie być już pełnowartościowe. Może zdarzyć się, że stracić trochę smaku i wartości odżywczych. Jeśli jednak nie zdecydujemy się, żeby zjeść, oddajmy, nie wyrzucajmy !!!

W Polsce rośnie popularność zbiórek żywności, można właśnie w takim miejscu. Co prawda oddawanie potrzebującym osobom żywności przeterminowanej jest moralnie ciężkie do zaakceptowania, to zawsze możemy rozważyć takie rozwiązanie. Przecież zawsze lepiej dać takie jedzenie komuś, kto będzie skłonny je zjeść, niż wrzucić do kosza na śmieci.

Zapewne mniej wątpliwości budzić w nas będzie karmienie zwierząt tj. pies, kot, świnia przeterminowanym jedzeniem.
Ostatecznie możemy wszystkie bogate w cukry zaprawy bądź puszki (prażone jabłka, konfitury, dżemy, soki) przerobić na alkohol. Do zacieru zawsze można dodać przeterminowany sok lub dżem

Jeśli przeterminowana żywność jest w takim stanie, że nic użytecznego już z niej nie zrobimy, to ją wyrzucamy. Tylko pamiętajmy, NIE DO KOSZA, a na kompostownik. Gotowy kompost jest świetnym nawozem.